Connectors > Phoenix-Contact-1655441
Phoenix Contact 1655441
| Part Number: | Phoenix Contact 1655441 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1655441 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact D-SUB-contactdrager VS-25-ST-DSUB-5P-LH - 1655441 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1655441 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact D-SUB-contactdrager VS-25-ST-DSUB-5P-LH - 1655441
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | PBT |
| Mount | Panel |
| Weight | 13.030008 g |
| Connector Type | D-Sub, Plug, Power |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1655441
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the maximum operating temperature?
What is the contact plating material?
What is the packaging type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.