Connectors > Phoenix-Contact-1655331
Phoenix Contact 1655331
| Part Number: | Phoenix Contact 1655331 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1655331 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact D-SUB-contactdrager VS-15-ST-DSUB-3P-LH - 1655331 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1655331 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact D-SUB-contactdrager VS-15-ST-DSUB-3P-LH - 1655331
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | PBT |
| Mount | Panel, Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 10.990004 g |
| Connector Type | D-Sub, Plug, Power |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Rows | 1 |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1655331
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the contact plating and dielectric material of the connector?
What is the maximum and minimum operating temperature of the connector?
How many pins does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.