Connectors > Phoenix-Contact-1654329
Phoenix Contact 1654329
| Part Number: | Phoenix Contact 1654329 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1654329 |
| Qty Available: | |
| Description: | Industrial IEEE 1394 Connectors and Cables VS-06-BU-BU-F/IP67 IEEE FEM/FEM INSERT |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1654329 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Industrial IEEE 1394 Connectors and Cables VS-06-BU-BU-F/IP67 IEEE FEM/FEM INSERT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Mount | Panel |
| Number of Terminals | 6 |
| Weight | 16.800012 g |
| Connector Type | Socket |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Min Operating Temperature | -15 °C |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Orientation | Right Angle |
| Depth | 40.5 mm |
| Length | 23 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1654329
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the connector type of this product?
How many terminals does this product have?
What is the weight of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.