Cables and Wire > Phoenix-Contact-1654002
Phoenix Contact 1654002
| Part Number: | Phoenix Contact 1654002 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1654002 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly Fire Wire 1m 26AWG 6 POS Fire Wire to 6 POS Fire Wire |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1654002 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly Fire Wire 1m 26AWG 6 POS Fire Wire to 6 POS Fire Wire
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Weight | 124.400004 g |
| Connector Type A | Circular, Plug, Threaded |
| Connector Type B | Circular, Plug, Threaded |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male to Male |
| Number of Positions | 4 |
| Length | 999.744 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1654002
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable assembly?
What is the current rating of the cable assembly?
What are the connector types of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.