Cables and Wire > Phoenix-Contact-1653993
Phoenix Contact 1653993
| Part Number: | Phoenix Contact 1653993 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1653993 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly Fire Wire 0.5m 26AWG 6 POS Fire Wire to 6 POS Fire Wire |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1653993 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly Fire Wire 0.5m 26AWG 6 POS Fire Wire to 6 POS Fire Wire
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Mount | Cable |
| Weight | 93.199993 g |
| Connector Type A | Circular, Plug, Threaded |
| Connector Type B | Circular, Plug, Threaded |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male to Male |
| Number of Positions | 4 |
| Length | 499.872 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1653993
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the cable assembly?
What are the technical specifications of the cable assembly?
Are there any documents available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.