Cables and Wire > Phoenix-Contact-1653906
Phoenix Contact 1653906
| Part Number: | Phoenix Contact 1653906 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1653906 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly; USB; Shielded; PUR; TYPE A/B; VS-04-2X2X26C7/7-67A/SDB/5 0 | Phoenix Contact 1653906 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1653906 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly; USB; Shielded; PUR; TYPE A/B; VS-04-2X2X26C7/7-67A/SDB/5 0 | Phoenix Contact 1653906
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Weight | 369.700008 g |
| Connector Type A | USB |
| Connector Type B | USB |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Number of Conductors | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Shielding | Shielded |
| Length | 4.99872 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1653906
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the cable assembly?
Are there any alternative brands for this product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.