Connectors > Phoenix-Contact-1653838
Phoenix Contact 1653838
| Part Number: | Phoenix Contact 1653838 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1653838 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn USB Type A-USB Type B Adapter F 4 POS RA Panel Mount 4 Terminal 1 Port |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1653838 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn USB Type A-USB Type B Adapter F 4 POS RA Panel Mount 4 Terminal 1 Port
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mount | Panel |
| Number of Terminals | 4 |
| Weight | 16.870007 g |
| Connector Type | USB |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Ports | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | IDC |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1653838
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the contact plating and housing material of the connector?
What are the maximum and minimum operating temperatures of the connector?
How many contacts and ports does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
