Connectors > Phoenix-Contact-1652936
Phoenix Contact 1652936
| Part Number: | Phoenix Contact 1652936 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1652936 |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Female, IDC Terminal, Locking, Socket |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1652936 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Female, IDC Terminal, Locking, Socket
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material | Gold |
| Mount | Holder |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 20.659998 g |
| Connector Type | Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Direction | User Selectable |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Shielding | Shielded |
| Termination | IDC |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 23 mm |
| Length | 42 mm |
| Width | 42 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1652936
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1652936?
What are the technical specifications of Phoenix Contact 1652936?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for Phoenix Contact 1652936?
Are there any alternative names for Phoenix Contact 1652936?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.