Connectors > Phoenix-Contact-1652855
Phoenix Contact 1652855
| Part Number: | Phoenix Contact 1652855 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1652855 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories Polyamide Black |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1652855 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories Polyamide Black
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 13.230014 g |
| Connector Type | RJ45 |
| Fastening Type | Latch |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Shielding | Unshielded |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1652855
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the connector accessories?
What is the housing material of the connector?
What is the maximum operating temperature of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.