Connectors > Phoenix-Contact-1652716
Phoenix Contact 1652716
| Part Number: | Phoenix Contact 1652716 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1652716 |
| Qty Available: | |
| Description: | RJ45 pin insert; CAT5e; 8-pos; shield; IDC conn type; w/strain relief | Phoenix Contact 1652716 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1652716 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RJ45 pin insert; CAT5e; 8-pos; shield; IDC conn type; w/strain relief | Phoenix Contact 1652716
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Clear |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | PC |
| Weight | 4.599994 g |
| Connector Type | Plug |
| Current Rating | 500 mA |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Shielded |
| Termination | IDC |
| Wire/Cable Type | Round |
| Length | 30.2006 mm |
| Wire Gauge (Max) | 27 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1652716
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the connector type and number of positions?
What is the color of the connector?
What is the maximum operating temperature of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

