Connectors > Phoenix-Contact-1648458
Phoenix Contact 1648458
| Part Number: | Phoenix Contact 1648458 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1648458 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectangular connector; Insert; 600V; 13A; 16 pos; Terminal Block; Straight - Push In | Phoenix Contact 1648458 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1648458 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectangular connector; Insert; 600V; 13A; 16 pos; Terminal Block; Straight - Push In | Phoenix Contact 1648458
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | Nylon |
| Current Rating | 13 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 16 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating | 600 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1648458
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Can you provide a description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.