Connectors > Phoenix-Contact-1648445
Phoenix Contact 1648445
| Part Number: | Phoenix Contact 1648445 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1648445 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectangular connector; Insert; 600V; 13A; 16 pos; Terminal Block; Straight - Push In | Phoenix Contact 1648445 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1648445 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectangular connector; Insert; 600V; 13A; 16 pos; Terminal Block; Straight - Push In | Phoenix Contact 1648445
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | Nylon |
| Current Rating | 13 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 16 |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating | 600 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1648445
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of this connector?
What is the voltage rating of this connector?
What is the gender of this connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.