Connectors > Phoenix-Contact-1647268
Phoenix Contact 1647268
| Part Number: | Phoenix Contact 1647268 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1647268 |
| Qty Available: | |
| Description: | HEAVYCON Coupling Housing B24, With Single Locking Latch, Height 80mm, With Thread 1X M32 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1647268 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
HEAVYCON Coupling Housing B24, With Single Locking Latch, Height 80mm, With Thread 1X M32
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Weight | 364.809998 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 80.01 mm |
| Length | 119.9896 mm |
| Thread Size | M32 |
| Width | 45.0088 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1647268
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What are the physical dimensions of the product?
What is the housing material of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.