Connectors > Phoenix-Contact-1646285
Phoenix Contact 1646285
| Part Number: | Phoenix Contact 1646285 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1646285 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Base Box Mount; Side Entry; B10; Locking Clip on Base Bottom | Phoenix Contact 1646285 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1646285 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Base Box Mount; Side Entry; B10; Locking Clip on Base Bottom | Phoenix Contact 1646285
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Base |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 73.9902 mm |
| Length | 92.9894 mm |
| Thread Size | M25 |
| Width | 56.9976 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1646285
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the housing color of the connector?
What is the maximum operating temperature of the connector?
What are the dimensions of the connector?
What is the brand of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.