Connectors > Phoenix-Contact-1646269
Phoenix Contact 1646269
| Part Number: | Phoenix Contact 1646269 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1646269 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Base Box Mount; Side Entry; B10; Locking Clip on Base Bottom | Phoenix Contact 1646269 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1646269 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Base Box Mount; Side Entry; B10; Locking Clip on Base Bottom | Phoenix Contact 1646269
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Base |
| Weight | 235.130009 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 51.9938 mm |
| Length | 92.9894 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width | 51.9938 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1646269
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the housing color of the connector?
What are the dimensions of the connector?
What is the weight of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
