Connectors > Phoenix-Contact-1645341
Phoenix Contact 1645341
| Part Number: | Phoenix Contact 1645341 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1645341 |
| Qty Available: | |
| Description: | HEAVYCON B16 Sleeve Housing, for Double Locking Latch |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1645341 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
HEAVYCON B16 Sleeve Housing, for Double Locking Latch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 75.9968 mm |
| Length | 93.472 mm |
| Thread Size | M32 |
| Width | 44.9834 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1645341
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its purpose?
What is the housing color and material?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.