Connectors > Phoenix-Contact-1645095
Phoenix Contact 1645095
| Part Number: | Phoenix Contact 1645095 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1645095 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors HC-B 24-TFQ-76/ O1STM25G |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1645095 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors HC-B 24-TFQ-76/ O1STM25G
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 75.9968 mm |
| Length | 119.9896 mm |
| Thread Size | M25 |
| Width | 43.0022 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the housing color of the connectors?
What is the maximum operating temperature of the connectors?
What are the dimensions of the connectors?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.