Connectors > Phoenix-Contact-1642344
Phoenix Contact 1642344
| Part Number: | Phoenix Contact 1642344 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1642344 |
| Qty Available: | |
| Description: | HC Series EMC Housing, For Use With Heavy Duty Plug Connector | Phoenix Contact 1642344 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1642344 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
HC Series EMC Housing, For Use With Heavy Duty Plug Connector | Phoenix Contact 1642344
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Silver |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Panel |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 30.3022 mm |
| Length | 79.9846 mm |
| Width | 48.006 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1642344
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its intended use?
What is the housing color and material?
What are the dimensions of the housing?
What are the maximum and minimum operating temperatures for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.