Connectors > Phoenix-Contact-1636907
Phoenix Contact 1636907
| Part Number: | Phoenix Contact 1636907 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1636907 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors Insert 1P, PE Ax Scrw 200A 40-70mm |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1636907 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors Insert 1P, PE Ax Scrw 200A 40-70mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | PC |
| Current Rating | 200 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 600 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1636907
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
What is the housing material of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.