Connectors > Phoenix-Contact-1407422
Phoenix Contact 1407422
| Part Number: | Phoenix Contact 1407422 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1407422 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact NBC 1407422 - 1407422 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1407422 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact NBC 1407422 - 1407422
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | PUR |
| Mount | Cable |
| Weight | 91.399997 g |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | RJ45 |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male to Male |
| Number of Conductors | 8 |
| Voltage Rating | 30 V |
| Length | 1 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the color of the Phoenix Contact NBC 1407422?
What is the insulation material of the Phoenix Contact NBC 1407422?
What is the connector type A of the Phoenix Contact NBC 1407422?
What is the voltage rating of the Phoenix Contact NBC 1407422?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.