Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407417
Phoenix Contact 1407417
| Part Number: | Phoenix Contact 1407417 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407417 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly Ethernet 10m 26AWG M12 Circular to RJ-45 PL-PL |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407417 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly Ethernet 10m 26AWG M12 Circular to RJ-45 PL-PL
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | PUR |
| Mount | Cable |
| Weight | 519.816856 g |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | RJ45 |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male to Male |
| Number of Conductors | 8 |
| Voltage Rating | 30 V |
| Length | 10 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407417
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1407417?
What is the color of the cable assembly?
What is the current rating of Phoenix Contact 1407417?
What is the voltage rating of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.