Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407416
Phoenix Contact 1407416
| Part Number: | Phoenix Contact 1407416 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407416 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ethernet Cables / Networking Cables NBC-MS/ 5 0-94B/R4AC SCO |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407416 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet Cables / Networking Cables NBC-MS/ 5 0-94B/R4AC SCO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | PUR |
| Mount | Cable |
| Weight | 259.999997 g |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | RJ45 |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male to Male |
| Number of Conductors | 8 |
| Voltage Rating | 30 V |
| Length | 5 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407416
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the connector types on both ends of the cable?
What is the color of the cable?
What is the length of the cable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.