Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407415
Phoenix Contact 1407415
| Part Number: | Phoenix Contact 1407415 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407415 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ethernet Cables / Networking Cables NBC-MS/ 2 0-94B/R4AC SCO |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407415 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet Cables / Networking Cables NBC-MS/ 2 0-94B/R4AC SCO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | PUR |
| Mount | Cable |
| Connector Type B | RJ45 |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male to Male |
| Number of Conductors | 8 |
| Voltage Rating | 30 V |
| Length | 2 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407415
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable?
What is the length of the cable?
What is the connector type on one end of the cable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.