Connectors > Phoenix-Contact-1407413
Phoenix Contact 1407413
| Part Number: | Phoenix Contact 1407413 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1407413 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors RJ45 Push-Pull Plug Cat6a, IP65/67 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1407413 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors RJ45 Push-Pull Plug Cat6a, IP65/67
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Clear |
| Housing Material | Plastic |
| Weight | 39.999986 g |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | IDC |
| Wire/Cable Type | Round |
| Length | 64.3382 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the maximum and minimum operating temperature for this connector?
How many ports and positions does this connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.