Connectors > Phoenix-Contact-1407411
Phoenix Contact 1407411
| Part Number: | Phoenix Contact 1407411 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1407411 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors Panel Mount Frame IP65/67 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1407411 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors Panel Mount Frame IP65/67
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Panel |
| Weight | 19.999993 g |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407411
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category?
What is the housing material of the connectors?
What is the maximum and minimum operating temperature of the connectors?
How many ports does the Phoenix Contact 1407411 have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
