Connectors > Phoenix-Contact-1407410
Phoenix Contact 1407410
| Part Number: | Phoenix Contact 1407410 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1407410 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors Panel Mount Frame IP65/67 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1407410 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors Panel Mount Frame IP65/67
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Panel |
| Weight | 6.000006 g |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407410
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What type of connectors are included in this product?
What is the mounting type for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
