Connectors > Phoenix-Contact-1407409
Phoenix Contact 1407409
| Part Number: | Phoenix Contact 1407409 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1407409 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors RJ45 Jack, Cat5e Straight |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1407409 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors RJ45 Jack, Cat5e Straight
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Silver |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.000001 g |
| Current Rating | 1.5 A |
| Direction | User Selectable |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 125 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What type of connectors are included in this product?
What is the color of the connectors?
What is the maximum operating temperature for this product?
How many ports does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.