Connectors > Phoenix-Contact-1407408
Phoenix Contact 1407408
| Part Number: | Phoenix Contact 1407408 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1407408 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors RJ45 Jack, Cat5e Right Angle |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1407408 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors RJ45 Jack, Cat5e Right Angle
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Silver |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 1.000001 g |
| Current Rating | 1.5 A |
| Direction | Down |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 125 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407408
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category?
What is the color and mount of the connector?
What is the current rating and voltage rating of the connector?
How many ports and positions does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.