Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407407
Phoenix Contact 1407407
| Part Number: | Phoenix Contact 1407407 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407407 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable assembly; M12 male; wire Leads; round; Shielded; 32.8ft; 10.00m; 8-position | Phoenix Contact 1407407 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407407 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable assembly; M12 male; wire Leads; round; Shielded; 32.8ft; 10.00m; 8-position | Phoenix Contact 1407407
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Plating | Gold |
| Insulation Material | PUR |
| Mount | Cable |
| Weight | 499.858792 g |
| Connector Type A | Plug |
| Current Rating | 2 A |
| Gender | Male |
| Number of Conductors | 8 |
| Voltage Rating | 30 V |
| Length | 10 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407407
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the length of the cable assembly?
What is the connector type of the cable assembly?
How many conductors does the cable assembly have?
What is the color of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.