Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407402
Phoenix Contact 1407402
| Part Number: | Phoenix Contact 1407402 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407402 |
| Qty Available: | |
| Description: | Network cable, Ethernet CAT5e, 4-pos, PUR, shield, M12 SPEEDCON Network Series | Phoenix Contact 1407402 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407402 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Network cable, Ethernet CAT5e, 4-pos, PUR, shield, M12 SPEEDCON Network Series | Phoenix Contact 1407402
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Plating | Gold |
| Insulation Material | PUR |
| Mount | Cable |
| Weight | 259.999997 g |
| Connector Type A | Receptacle |
| Connector Type B | Plug |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female to Male |
| Number of Conductors | 4 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Length | 5 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407402
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the connector type of this cable?
What is the color of the cable?
What is the length of the cable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.