Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407400
Phoenix Contact 1407400
| Part Number: | Phoenix Contact 1407400 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407400 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ethernet Cables / Networking Cables NBC-MSD/ 1 0-93E/FSD SCO |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407400 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet Cables / Networking Cables NBC-MSD/ 1 0-93E/FSD SCO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Plating | Gold |
| Insulation Material | PUR |
| Mount | Cable |
| Weight | 80.000001 g |
| Connector Type A | Receptacle |
| Connector Type B | Plug |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female to Male |
| Number of Conductors | 4 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Length | 1 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407400
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for Phoenix Contact 1407400?
What is the price of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.