Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407392
Phoenix Contact 1407392
| Part Number: | Phoenix Contact 1407392 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407392 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ethernet Cables / Networking Cables NBC-FSD/ 1 0-93E/R4RC SCO |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Ethernet Cables > Phoenix-Contact-1407392 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet Cables / Networking Cables NBC-FSD/ 1 0-93E/R4RC SCO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | PUR |
| Mount | Cable |
| Connector Type A | Receptacle |
| Connector Type B | RJ45 |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Male |
| Number of Conductors | 4 |
| Voltage Rating | 50 V |
| Length | 1 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1407392
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable?
What is the length of the cable?
What is the connector type on both ends of the cable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.