Connectors > Circular Connectors > Phoenix-Contact-1404644
Phoenix Contact 1404644
| Part Number: | Phoenix Contact 1404644 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Circular Connectors > Phoenix-Contact-1404644 |
| Qty Available: | |
| Description: | conn 4-pos Socket straight M12 T-coded Screw conn | Phoenix Contact 1404644 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Circular Connectors > Phoenix-Contact-1404644 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
conn 4-pos Socket straight M12 T-coded Screw conn | Phoenix Contact 1404644
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | CuZn |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Zinc |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Current Rating | 12 A |
| Fastening Type | Threaded |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 60 V |
| Thread Size | M12 |
| Wire/Cable Diameter | 10 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404644
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Phoenix Contact 1404644?
What is the connector type of Phoenix Contact 1404644?
What is the current rating of Phoenix Contact 1404644?
What is the maximum operating temperature of Phoenix Contact 1404644?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


