Connectors > Circular Connectors > Phoenix-Contact-1404421
Phoenix Contact 1404421
| Part Number: | Phoenix Contact 1404421 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Circular Connectors > Phoenix-Contact-1404421 |
| Qty Available: | |
| Description: | Circular connector; Plug; Male Pins; 12 position; M12-12; 1A; 30V | Phoenix Contact 1404421 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Circular Connectors > Phoenix-Contact-1404421 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Circular connector; Plug; Male Pins; 12 position; M12-12; 1A; 30V | Phoenix Contact 1404421
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Plug |
| Contact Gender | Male |
| Current Rating | 1 A |
| Fastening Type | Threaded |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Positions | 12 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 30 V |
| Thread Size | M12 |
| Wire/Cable Diameter | 8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404421
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the contact plating material?
What is the maximum operating temperature?
What is the wire/cable diameter range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
