Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404199
Phoenix Contact 1404199
| Part Number: | Phoenix Contact 1404199 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404199 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable assembly; Female; M8 male; round; Unshielded; 4.92ft; 1.50m; 8-position | Phoenix Contact 1404199 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404199 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable assembly; Female; M8 male; round; Unshielded; 4.92ft; 1.50m; 8-position | Phoenix Contact 1404199
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue, Brown, Green, Grey, Pink, Red, White, Yellow |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Cable |
| Weight | 60.000008 g |
| Current Rating | 1.5 A |
| Gender | Male to Female |
| Number of Conductors | 16 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 30 V |
| Length | 1.5 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404199
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the cable assembly?
What are the dimensions of the cable assembly?
What is the contact plating of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.