Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404180
Phoenix Contact 1404180
| Part Number: | Phoenix Contact 1404180 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404180 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable assembly; Male; wire Leads; round; Unshielded; 9.84ft; 3.00m; 8-position | Phoenix Contact 1404180 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404180 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable assembly; Male; wire Leads; round; Unshielded; 9.84ft; 3.00m; 8-position | Phoenix Contact 1404180
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue, Brown, Green, Grey, Pink, Red, White, Yellow |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Cable |
| Weight | 160.000002 g |
| Current Rating | 1.5 A |
| Gender | Male |
| Number of Conductors | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 30 V |
| Length | 3 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404180
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the cable assembly?
What is the length of the cable?
What is the contact plating of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.