Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404150
Phoenix Contact 1404150
| Part Number: | Phoenix Contact 1404150 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404150 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M8 Female Right Angle-Pigtail, 8 Con, 10m, M8 Cordset Series | Phoenix Contact 1404150 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404150 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M8 Female Right Angle-Pigtail, 8 Con, 10m, M8 Cordset Series | Phoenix Contact 1404150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue, Brown, Green, Grey, Pink, Red, White, Yellow |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 479.900727 g |
| Current Rating | 1.5 A |
| Gender | Female |
| Number of Conductors | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 30 V |
| Cable Length | 10 m |
| Length | 10 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404150
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the cable assembly?
What is the color of the cable assembly?
What is the cable length of the assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.