Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404088
Phoenix Contact 1404088
| Part Number: | Phoenix Contact 1404088 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404088 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Female Right Angle-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1404088 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404088 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Female Right Angle-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1404088
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Circular |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Voltage Rating | 60 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Length | 1.499616 m |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404088
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable assembly?
What is the current rating of the cable assembly?
What is the length of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.