Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404080
Phoenix Contact 1404080
| Part Number: | Phoenix Contact 1404080 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404080 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cbl 8POS Male to Wire 9.84' |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404080 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cbl 8POS Male to Wire 9.84'
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Circular |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male |
| Voltage Rating | 60 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 3 m |
| Length | 2.999232 m |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the connector?
How many pins does the connector have?
What is the cable length?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.