Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404078
Phoenix Contact 1404078
| Part Number: | Phoenix Contact 1404078 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404078 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Male Straight-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1404078 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404078 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Male Straight-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1404078
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 320.000005 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | Connector |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male |
| Number of Conductors | 5 |
| Voltage Rating | 60 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 10 m |
| Length | 9.99744 m |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404078
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable assembly?
What is the current rating of the cable assembly?
What is the voltage rating of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.