Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404073
Phoenix Contact 1404073
| Part Number: | Phoenix Contact 1404073 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404073 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact SAC 1404073 - 1404073 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404073 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact SAC 1404073 - 1404073
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Connector Type | Circular |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | Circular |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male to Female |
| Voltage Rating | 24 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Length | 1.499616 m |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the color of the connector?
How many pins does the connector have?
What is the current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.