Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404063
Phoenix Contact 1404063
| Part Number: | Phoenix Contact 1404063 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404063 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Sensor-/actorkabel SAC-5P-M12MS/0, 3-600/M12FS HD - 1404063 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404063 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Sensor-/actorkabel SAC-5P-M12MS/0, 3-600/M12FS HD - 1404063
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 39.999986 g |
| Connector Type | Circular |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | Socket |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male to Female |
| Number of Conductors | 5 |
| Voltage Rating | 60 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Length | 298.704 mm |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404063
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
How many pins does the connector have?
What is the current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.