Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404043
Phoenix Contact 1404043
| Part Number: | Phoenix Contact 1404043 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404043 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Male Straight-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1404043 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404043 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Male Straight-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1404043
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 320.000005 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | Connector |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male |
| Number of Conductors | 5 |
| Voltage Rating | 60 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 10 m |
| Length | 9.99744 m |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404043
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
