Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404039
Phoenix Contact 1404039
| Part Number: | Phoenix Contact 1404039 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404039 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Male Straight-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1404039 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1404039 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Male Straight-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1404039
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 99.999994 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | Connector |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male |
| Number of Conductors | 4 |
| Voltage Rating | 60 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 1.5 m |
| Length | 4.99872 m |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1404039
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the cable assembly?
What are the technical specifications of the cable assembly?
What are the dimensions of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
