Connectors > Phoenix-Contact-1201662
Phoenix Contact 1201662
| Part Number: | Phoenix Contact 1201662 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1201662 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector End Bracket, Rail Type For CLIPLINE UHV and UKH Series |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1201662 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector End Bracket, Rail Type For CLIPLINE UHV and UKH Series
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Weight | 29.939988 g |
| Schedule B | 8538907080 |
| Length | 59 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1201662
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its purpose?
What are the dimensions and weight of the product?
What is the color and material of the product?
Are there any distributor links for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




