Connectors > Phoenix-Contact-1052345-0061
Phoenix Contact 1052345:0061
| Part Number: | Phoenix Contact 1052345:0061 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1052345-0061 |
| Qty Available: | |
| Description: | Label; terminal block marker; Snap In; "Numbers, 61"; White | Phoenix Contact 1052345: 0061 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1052345-0061 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Label; terminal block marker; Snap In; "Numbers, 61"; White | Phoenix Contact 1052345: 0061
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | White |
| Weight | 1.55001 g |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Pitch | 6.5024 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1052345:0061
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's part number?
What is the color of the terminal block marker?
What is the pitch of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.