Connectors > Phoenix-Contact-1052028-0001
Phoenix Contact 1052028:0001
| Part Number: | Phoenix Contact 1052028:0001 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1052028-0001 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories Zack Marker Strip Labeled Vertically Polyamide White |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1052028-0001 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories Zack Marker Strip Labeled Vertically Polyamide White
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Body Material | Polyamide |
| Case/Package | 0001 |
| Color | White |
| Material | Polyamide |
| Mount | Cable |
| Weight | 2.05999 g |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 4911990000 |
| Pitch | 8.2 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1052028:0001
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the weight of the product?
What is the temperature range for the product?
How many sections are there on the marker strip?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

