Connectors > Phoenix-Contact-1052015-0021
Phoenix Contact 1052015:0021
| Part Number: | Phoenix Contact 1052015:0021 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1052015-0021 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories Zack Marker Strip Labeled Horizontally Polyamide White |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1052015-0021 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories Zack Marker Strip Labeled Horizontally Polyamide White
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Body Material | Polyamide |
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Mount | Cable |
| Weight | 2.019989 g |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 4911990000 |
| Pitch | 8.001 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1052015:0021
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the body material of the connector?
What is the color of the connector?
What is the pitch spacing of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




