Connectors > Phoenix-Contact-1051016-0201
Phoenix Contact 1051016:0201
| Part Number: | Phoenix Contact 1051016:0201 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1051016-0201 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Zackband ZB 6, LGS: FORTL.ZAHLEN 201-210 - 1051016: 0201 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1051016-0201 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Zackband ZB 6, LGS: FORTL.ZAHLEN 201-210 - 1051016: 0201
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0201 |
| Color | White |
| Weight | 1.500002 g |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Pitch | 5.9944 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1051016:0201
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the weight of the product?
What is the maximum operating temperature?
What is the minimum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

