Connectors > Phoenix-Contact-1050415
Phoenix Contact 1050415
| Part Number: | Phoenix Contact 1050415 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1050415 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories ZB 5.LGS: L1-N.PE |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1050415 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories ZB 5.LGS: L1-N.PE
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | White |
| Material | Plastic, Polyamide |
| Mount | Cable |
| Weight | 334.999993 g |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 3926909988 |
| Pitch | 5.207 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1050415
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the product?
What is the material used for the product?
What is the maximum operating temperature for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



